Kontsertsari “Vete pääl”, 4.augustil kell 19:00

Sel aastal saab järje kontsertsari „Vete pääl“

Ooperiõhtu Rene Soom ( bariton), Priit Volmer (bass) , Tarmo Eespere (klaver)

Pühapäeval, 4.augustil kell 19:00 annavad Kütioru Küti Mäeveski kauni paisjärve kaldal Rahvusooper Estonia säravad tähed muusikalist valgust.

Rahvusooper Estonia solistid Rene Soom ( bariton) ja Priit Volmer( bass),  toovad augustikuu ühel õhtul, Eesti sügavaimas orus  kuulajateni tuntud ooperi- ja operetipalasid. Kavas on ooperi klassika pärlid – Mozart, Donizetti, Rossini. Lisaks on laval rüütel Don Quijote ning erinevad operetimaailma kangelased. Kõlavad ka armastatud Eesti heliloojate laulud.  Soliste saadab klaveril Tarmo Eespere.

Tule naudi suurepärast kontserti kaunis Võrumaa ürgorus.

Kontsert toimub vana vesiveski, Kütioru Küti Mäeveski järve kaldal, vabas õhus. Piletid saadaval eelmüügis veskiperenaise Kerti  käest (tel. 5084251), piletimüügikeskkonnas  fienta.com ja kohapeal, enne kontserdi algust.

Kontserdiala avatakse kell 18:00, avatud on kohvik ja veski esimene korrus.  Varu kindlasti aega kohale jõudmiseks, sest parkimiskohad on hajutatud oru nõlvale. 

Lisainfot jagab  veskiperenaine Kerti Plakso telefonil 5084251 või e-mailiaadressil kytimaeveski@gmail.com.

Korraldab MTÜ Veskiveere ja toetab Haabneeme kohvik.

Kohtumiseni suvises Kütiorus! Oled väga oodatud!

FB: Kütioru Küti Mäeveski

www.kytimaeveski.ee


“Kolme veski matk. “Talv” 24.02.2024 kell 12:00

MTÜ Veskiveere kutsub Sind 24.veebruaril kl 12:00 jalgsimatkale Eestimaa suurimasse ja võimsamasse orgu- Kütiorgu. Teoks saab meie neljas ja viimane matk sarjast “ Kolme veski matk. Talv”.


Ühtlasi tähistame Eesti Vabariigi 106.aasta sünnipäeva matkarajal! Laseme üllatada end talvisel Kütiorul ja kulgeme mööda vanadest veskikohtadest- Alaveski, Mäeveski ja Tohkri veski. Sel matkal teeme kõrvalepõike ka imelise Noodasjärve äärde. Osaliselt kulgeb matk mööda RMK Kütioru matkarada.
Matka distants seekord on u 5 kilomeetrit, aega kulub u 2-2,5 tundi. Matka keskel teeme söögipausi, kus pakume suppi, pirukaid ja kindlasti ei puudu ühelt Eesti Vabariigi sünnipäevalt ka kiluleivad! Isiklikud snäkid ja võileivad võid matkakotti kaasa võtta.


Matkale registreerimiseks saatke e-kiri osaleja nime ja telefoninumbriga aadressile kerti.plakso@mail.ee või helistage 50 84 251 Kerti Plakso . Registreerimine tagab koha matkale ja aitab Mäeveski veskiperenaisel arvestada grupi suurusega ning aitab hilinejad ära oodata.

Matka osalustasu 5 eurot saab tasuda pangaülekandega:
Veskiveere MTÜ EE041010220260575226
Selgitus: osaleja nimi – Kolme veski matk.
Eelneval kokkuleppel on võimalik tasuda kohapeal sularahas.

Täpse kogunemiskoha Noodaskülas (Võru vald) ja muu vajaliku info saadame kõigile matkale registreerunutele e-kirjaga. Matk algab laupäeval, 24.02.2024 kl.12:00


Talvist kolme veski matka juhib ja veskijutte vestab Kütioru Küti Mäeveski veskiperenaine Kerti Plakso


“Kolme veski matk. “Sügis” 21.10.2023 kell 11:00

Kolme veski matk võtab julgelt ette- sügismatk läbib RMK Kütioru matkaraja täispikas mahus 9,6 km+ natuke peale!

Pane jalga mugavad jalanõud, selga ilmastikukindlad riided ja seljakotti teetermos: 4-5tunni jooksul näeme lehtedest paljastuvat Kütiorgu kogu hiilguses, boonuseks 3 imelist veskikohta ja Tohkri tammetsõõr Ilmamäel!

Kogunemine kl.11:00 Kütioru Küti Mäeveski parklas ning matka lõpus on kõikidel huvilistel võimalus vaadelda legendaarset Mäeveskit ka seestpoolt. Kel talvemesi veel varumata, saab seda teha – Kütioru Küti Mäeveski enam jahu ei jahvata, ent mesilased annavad oma panuse, et toetada veski renoveerimisprojekti.

Saadaval ka 2024 aasta Veskikalenderkytimaeveski@gmail.com

Tule sügisest Kütiorgu nautima!


Võrumaa Unusta(ma)tud veskid. 23.september ja 24.september

September   on VESKIKUU, sest septembris täitub  20. tegevusaastat Eesti veskipidajate ühingul MTÜ EESTI VESKIVARAMU.

Sel puhul avanevad septembri nädalalõppudel üle Eesti UNUSTA(ma)TUD VESKID:

-2.-3.september Lääne-ja Ida-Virumaa

-9.-10.september Tallinn ja Harjumaa, Rapla- ja  Läänemaa 

-23.-24.september Kesk- ja Lõuna-Eesti

-30.september – 1.oktoober Saaremaa ja Hiiumaa

Lisaks korraldab ühing 22. septembril Hellenurme vesiveskis III VESKIKONVERENTSI, kuhu on oodatud kõik veskihuvilised- ja sõbrad,kuulda saab põnevaid veskiteemalisi ettekandeid ning tutvuda Eesti ainsa vee jõul töötava püüli- ja jahuveskiga. Hellenurme Veskimuuseum asub Elva vallas Tartumaal, www.veskimuuseum.ee

MTÜ Eesti Veskivaramu on veskipidajad ja huvilisi koondav ühing, mille eesmärgiks on veskipärandi hoidmine, väärtustamine ja talletamine ning uuskasutusele kaasa aitamine.

Varasematel aastatel on ühing korraldanud Avatud Veskite päevi, kuid sel korral sündis hoopis väike sõnademäng, mis on oma olemuselt tabab paremini veskite praegust seisu.

Avatud veskid ei saa end võrrelda avatud taludega, vaid pigem unustatud mõisatega, kuid selle nüansiga, et veskid, veskipidamine kui elustiil ongi päriselt hääbunud, unustatud või unustamisel.

Eesti kultuuriloos oli neli peamist kohta, kus inimesed kohtusid – kõrtsis, koolis, kirikus ja veskis. Kui esimesed kolm on senini alles ja inimestele jätkuvalt olulised kohtumispaigad, siis veskid on lagunemas, ümber ehitatud, nende funktsioon ja olulisus kunagises igapäevaelus unustatud. Küll aga on nad unustamatud meie kõnepruugis, kus kasutusel endiselt väljendid: 

kaks kõva kivi hääd jahu ei jahvata; püksid sõeluvad püüli; terad eraldatakse sõkaldest; veski on koht, kus pöörlevad hammasrattad, mille vahele jäämist on võrreldud elu hammasrataste vahele jäämisega 

ja kohtuveskid jahvatavad aeglaselt või võitlus tuuleveskitega on kõnepruugis endiselt rohkelt kasutusel.  Seetõttu sündis ka uus nimi avatud veskite külastamiseks: UNUSTA(ma)TUD VESKID.

Võrumaal ootab  Kütioru Küti Mäeveski 23.-24.septembril.

Veskiuksed on huvilistele avatud vahemikus 12:00-17:00.

Kohapeal on  võimalus  toetada veski renoveerimisprojekti, ostes Kütioru Küti Mäeveski mesilaste mett, meekollaseid veskisärke ja erivärvilisi poekotte ning pimedale ajale sära andvaid helkureid. Tulge ja vaadake, missugune näeb välja üks 155 aastane veski!

Eriti oodatud on kunagised veskilised, kes soovivad jagada oma meenutusi ja mälestusi veskil käigus.  Kohtumiseni Kütiorus!

VESKIPERENAINE KERTI

Unusta(ma)tud veskid_2023


Kolme veski matk. Suvi.” 06.08.2023

Ilusat suve algust meile kõikidele☀️❤️

Suve alustame toreda kutsega- juba 6.augustil saab teoks meie teine matk, sarjast “ Kolme veski matk. Suvi”

Imetleme suvist Kütiorgu ja kulgeme mööda ka vanadest veskikohtadest. Seekord on avatud ka Kütioru Küti Mäeveski väike hoovikohvik ning võimalus on Mäeveski ehitusprojekti toetada, ostes Mäeveski meeneid ja värsket mett! Kes eelmisel päeval on Seto Kuningriigi päeval käinud, saavad  pühapäeva alustada meelt rahustava ja keha väsitava matkaga. Peale matka on võimalus uudistada Kütioru Küti Mäeveskit seestpoolt ning kuulata veskiperenaiselt veski tulevikuplaane. Oled oodatud Eesti suurimasse ja võimsamasse orgu! 

Kolme Veski Matk


“Kolme veski matk. Kevad.” 27.05.2023

Kütioru Küti Mäeveski - Kolme veski matk- Kevad
Kütioru Küti Mäeveski – Kolme veski matk- Kevad

2023 aastal täitub Kütioru Küti Mäeveskil  155 aastat ja aasta 2023 on Eestis ka liikumisaasta. Ühendamaks liikumist mälestustega, kutsub Kütioru Küti Mäeveski 4 aastaaja matkasarja esimesele matkale –„3 veski matk. Kevad“

Koguneme kl.13:00 Noodasküla poolse Kütioru matkaraja algusesse. Matk algab Küti Alaveski juurest, liigub Küti Mäeveskist mööda Tohkri veski juurde ja sealt liigub oru vastaskaldale ning jõutakse ringiga tagasi Alaveski juurde. Rada ise kulgeb osaliselt mööda Kütioru matkarada ja on kilomeetritelt päris lühike- ligikaudu 3 km. Et Kütiorg on aga järskude tõsusde ning langustega, on raja läbimine  keerulisem ja ka aeganõudvam. Pane jalga mittelibisevad jalatsid, selga ilmastikule vastav riietus ja kel võimalik, võtke kaasa käimiskepid.

Kohtumiseni kevadises Kütiorus 27.mail kell 13:00.

VESKIPERENAINE KERTI


Toetuskontsert “Vete pääl” 11.06.2022